Wymagania egzaminacyjne

Choć brzmi to nieco dziwnie w XXI wieku stopnie wtajemniczenia istnieją naprawdę. Ćwiczący karate przechodzi przez kolejne stopnie kyu, zdobywając coraz więcej umiejętności technicznych i wiedzę na ten temat. Bowiem prawdą jest, że karate to nie tylko sport, próba mięśni, sprawności fizycznej. To przede wszystkim przyjęcie pewnej filozofii. Są to dwa ściśle ze sobą splecione elementy. I choć posiadacze niższych stopni szkoleniowych karate więcej uwagi zwracają na elementy techniczne, karate to coś więcej. Trudno właściwie jednym słowem określić: co ? Niektórzy twierdzą: sposób na życie. Jest w tym dużo racji.

certyfikat_kyu_wzor_tb

Kyokushin Karate posiada swój system stopni wtajemniczenia podzielony na stopnie uczniowskie „kyu” (od 10 kyu do 1 kyu) i stopnie mistrzowskie „DAN” (od 1 DAN do 10 DAN). Kolor pasa informuje jaki stopień posiada jego właściciel. Zdobywanie kolejnych pasów to często kilkugodzinne egzaminy obejmujące wiedzę teoretyczną, techniki podstawowe (kihon), formy umownej walki (kata), walki z wieloma kolejnymi przeciwnikami (kumite). Przystępujący do egzaminu muszą także wykazać się odpowiednią postawą zarówno w Dojo (sala ćwiczeń) jak i poza nim w trakcie wielomiesięcznych treningów pomiędzy kolejnymi egzaminami.

Od roku 2001 w Polsce osobnymi wymaganiami na kyu objęto dzieci do 14 roku życia. Każdy stopień został podzielony na trzy egzaminy, a pasy oprócz koloru i pagonu właściwego dla danego stopnia posiadają jeszcze od 1 do 3 pagonów czerwonych świadczących o tym, którą część egzaminu jego posiadacz zaliczył. Po ukończeniu 15 lat (rok urodzenia) posiadany stopień zostaje zaliczony jako pełne „dorosłe” już kyu.

Egzaminy na kyu odbywają się 2-3 razy w roku (grudzień, marzec, czerwiec). Egzaminatorami mogą być posiadacze stopnia mistrzowskiego min. 2 DAN oraz licencji egzaminatora Polskie Związku Karate.

Wymagania egzaminacyjne – Junior
pobierz PDF
Wymagania egzaminacyjne – Senior
pobierz PDF
Wymagania egzaminacyjne – DAN
pobierz PDF